
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i lider SDA Bakir Izetbegović razmijenili su nove optužbe nakon telefonskog razgovora koji je uslijedio poslije Izetbegovićevog gostovanja u emisiji „Plenum“ na Federalnoj televiziji.
Dodik je ranije na društvenoj mreži X kratko objavio:
„Pričao sam sa Bakirom. Nastavak slijedi.“
Njegova objava uslijedila je nekoliko sati nakon što je burno reagovao na izjave koje je Izetbegović iznio u televizijskom gostovanju, a koje je lider SNSD-a protumačio kao prijetnje upućene njemu.
Nakon razgovora prvi se oglasio Izetbegović, poručivši da je odgovorio na Dodikov poziv i da tokom razgovora nije promijenio svoje stavove.
„Nakon sinoćnjeg intervjua na Federalnoj televiziji, u kojem sam ponovio da se Milorad Dodik mora ukloniti iz politike, onako kako to nalaže sudska presuda, i da je najveća štetočina u Bosni i Hercegovini, danas sam odgovorio na njegov nervozni telefonski poziv“, naveo je Izetbegović.
Dodao je da je Dodiku ponovio sve ono što već godinama javno govori o njemu i njegovoj politici.
„Sve što mislim, što sam i do sada javno govorio o njemu i njegovoj politici, pa i više od toga, ponovio sam mu i tokom telefonskog razgovora“, istakao je predsjednik SDA.
Također je ustvrdio da je razgovor vjerovatno sniman te pozvao Dodika da eventualni snimak objavi bez bilo kakvih izmjena.
„S obzirom na to da je razgovor od strane Dodika očigledno sniman, pozivam ga da snimak ne cenzuriše, već da ga u cijelosti objavi“, poručio je Izetbegović.
Nedugo nakon toga uslijedila je nova reakcija Milorada Dodika na društvenoj mreži X.
„Tokom ‘nervoznog’ telefonskog poziva ja sam se smijao, a Bakir se nespretno branio i pravdao na način da nije rekao ni ‘da’ ni ‘ne’, već se služio nekim općenitim frazama. Ni u jednom trenutku nije uspio objasniti ono što je sinoć izrekao, kada je pozvao da me uklone nekom silom“, naveo je Dodik.
Lider SNSD-a tvrdi da je tokom razgovora svjedočio pokušajima relativizacije ranijih izjava.
„Umjesto preuzimanja odgovornosti za izgovorene riječi, svjedočio sam pokušajima relativizacije i izbjegavanja suštine prijetnji. Zbog toga moj stav ne samo da ostaje isti, već sam nakon ovog razgovora još uvjereniji da je ono što je izrečeno u emisiji bilo veoma jasno i nedvosmisleno“, poručio je Dodik.
Na kraju je dodao i da mu ne smeta što ga politički protivnici smatraju problemom.
„Drago mi je da sam štetočina njihovoj politici“, napisao je Dodik.
Za sada nije poznato da li će snimak razgovora, o kojem govore obojica političara, biti javno objavljen.