
U javnosti je objavljen audio snimak telefonskog razgovora između predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića.
Snimak je objavio portal Srpski glasnik, a u razgovoru se mogu čuti međusobne optužbe, oštre riječi i provokacije dvojice političkih lidera.
Podsjetimo, Milorad Dodik je dan ranije na društvenoj mreži X objavio da je telefonski razgovarao s Bakirom Izetbegovićem.
– Pričao sam sa Bakirom. Nastavak slijedi – napisao je Dodik.
Njegova objava uslijedila je nakon što je burno reagovao na izjave koje je Izetbegović iznio gostujući u emisiji Plenum na Federalnoj televiziji.
Nakon što je informacija o telefonskom razgovoru postala javna, oglasio se i Bakir Izetbegović, navodeći da je odgovorio na Dodikov poziv.
– Nakon sinoćnjeg intervjua na Federalnoj televiziji, u kojem sam ponovio da se Milorad Dodik mora ukloniti iz politike, onako kako to nalaže sudska presuda, i da je najveća štetočina u Bosni i Hercegovini, danas sam odgovorio na njegov nervozni telefonski poziv – saopćio je Izetbegović.
Dodao je da je tokom razgovora ponovio sve ono što je i ranije javno iznosio o Dodiku i njegovoj politici.
– Sve što mislim, što sam i do sada javno govorio o njemu i njegovoj politici, pa i više od toga, ponovio sam mu i tokom telefonskog razgovora. S obzirom na to da je razgovor od strane Dodika očigledno sniman, pozivam ga da snimak ne cenzuriše, već da ga u cijelosti objavi – poručio je lider SDA.
Objavljen snimak razgovora Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika. (https://t.co/IOTw9QwXI9)
Advertisement - OglasIzetbegović Dodiku: “Psuješ nam genocid, rušiš državu i dodvoravaš se Izraelu koji kolje djecu”
Dodik Izetbegoviću: “Prijetiš mi. Šalješ mudžahedine na mene” pic.twitter.com/c71NnExDHW— Istraga.ba (@IstragaB) June 25, 2026
Podsjećamo, nakon Izetbegovićeve reakcije Dodik je ponovo objavio poruku na društvenoj mreži X, tvrdeći da se tokom razgovora smijao, dok se, kako je naveo, Izetbegović „nespretno branio“ i izbjegavao direktne odgovore.
– Tokom „nervoznog“ telefonskog poziva ja sam se smijao, a Bakir se nespretno branio i pravdao na način da nije rekao ni „da“ ni „ne“, već se služio nekim općenitim frazama. Ni u jednom trenutku nije uspio objasniti ono što je sinoć izrekao, kada je pozvao da me uklone nekom silom.
Umjesto preuzimanja odgovornosti za izgovorene riječi, svjedočio sam pokušajima relativizacije i izbjegavanja suštine prijetnji. Zbog toga moj stav ne samo da ostaje isti, već sam nakon ovog razgovora još uvjereniji da je ono što je izrečeno u emisiji bilo veoma jasno i nedvosmisleno. Drago mi je da sam štetočina njihovoj politici – naveo je Dodik.
Objavljeni audio zapis izazvao je brojne reakcije u javnosti, budući da se na njemu mogu čuti sadržaj razgovora, međusobne optužbe i različiti stavovi dvojice političkih lidera.