Duge cijevi u Zvorniku: Policija spriječila slavlje navijača BiH

RedakcijaSport1K Pregleda

Advertisement - Oglas

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković oštro je reagovao nakon dešavanja u Zvorniku, gdje je, prema njegovim navodima, policija spriječila građane da mirno proslave pobjedu fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom na Svjetskom prvenstvu.

Duraković je ocijenio da zabrana mirnog okupljanja uz prisustvo pripadnika MUP-a RS i Žandarmerije predstavlja čin zastrašivanja građana koji su željeli obilježiti uspjeh državne reprezentacije.

– Mladi ljudi zaustavljani su, legitimisani, testirani i vraćani samo zato što su navijači Bosne i Hercegovine. To nije pitanje javnog reda i mira, nego pitanje sistemske diskriminacije i političke poruke da u dijelovima ove zemlje ni zastava, ni dres, ni radost zbog Bosne i Hercegovine nisu dobrodošli – naveo je Duraković.

Dodao je kako Bosna i Hercegovina pripada svim njenim građanima te poručio da zastava BiH nije provokacija, reprezentacija nije prijetnja, a njeni navijači nisu sigurnosni problem.

– Problem je politika koja od ljubavi prema vlastitoj državi pokušava napraviti incident – istakao je.

Od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske zatražio je hitno javno očitovanje, kao i utvrđivanje odgovornosti svih koji su, kako tvrdi, učestvovali u zastrašivanju građana Zvornika.

– Policija se finansira novcem svih građana, pa i onih koji vole Bosnu i Hercegovinu, i ne smije biti instrument političkog ponižavanja bilo koga. Ne damo zastave Bosne i Hercegovine. Ne damo pravo djece, mladih i građana da se raduju uspjehu svoje države. Ne damo da se Bosna i Hercegovina u njenim gradovima tretira kao tuđa zemlja. Na Drini se brani domovina. Zvornik je Bosna i Hercegovina. Svaki njen grad je Bosna i Hercegovina. I tako će ostati – poručio je Duraković.

Navijač iz Zvornika opisao šta se dogodilo

Portal Zvornički.ba objavio je pismo jednog od navijača Bosne i Hercegovine iz Zvornika koji je opisao događaje nakon pobjede reprezentacije.

Kako navodi, cijeli život živi na Diviču i Zvornik smatra svojim gradom, u kojem je odrastao, školovao se i želi ostati živjeti.

Ističe da, kao i većina građana, s velikim emocijama prati nastupe reprezentacije Bosne i Hercegovine te da ne razumije zbog čega dio njegovih sugrađana krije radost zbog uspjeha državnog tima.

– Znam da stotine mojih prijatelja srpske nacionalnosti dijeli sreću zbog pobjeda Bosne i Hercegovine. Ima i onih koji navijaju protiv BiH, ali to je njihovo pravo – napisao je.

Nakon pobjede nad Katarom, zajedno s grupom prijatelja odlučio je automobilima napraviti krug kroz grad kako bi proslavili uspjeh reprezentacije.

Advertisement - Oglas

Naglašava da kolona nije nosila zastave, posebno ne zastave s ljiljanima, kako, kako kaže, ne bi provocirali bilo koga. Također tvrdi da nije bilo turiranja vozila, neodgovorne vožnje niti ponašanja koje bi moglo izazvati incidente.

Plan je bio da se navijači iz Diviča sastanu s ostalim navijačima iz drugih dijelova Zvornika i nekoliko puta provozaju gradom u znak slavlja, kako je, prema njegovim riječima, i ranije bio slučaj nakon velikih pobjeda reprezentacije Srbije.

Zaustavljeni na ulazu u grad

Prema njegovom svjedočenju, kolona je zaustavljena kod prve benzinske pumpe nedaleko od Diviča.

Navodi da je saobraćaj bio blokiran u oba smjera, da su svi učesnici legitimisani, pregledana su vozila te da su vozači podvrgnuti alkotestiranju i testiranju na prisustvo opojnih droga.

Kako tvrdi, policijski službenici pitali su vozače da li su navijači Bosne i Hercegovine, a nakon dolaska pripadnika Žandarmerije Republike Srpske, koji su bili naoružani dugim cijevima, rečeno im je da skup nije prijavljen i da se vrate odakle su došli.

Navodi da su nakon približno pola sata kontrole svi učesnici vraćeni, čime im je, kako smatra, onemogućeno slobodno kretanje.

Prema njegovim riječima, slični policijski punktovi bili su postavljeni i u Karakaju, kao i na ulazu u grad kod zvorničke bolnice, gdje su također vraćane kolone automobila.

Traži odgovore i izvinjenje

Autor pisma postavlja pitanje zbog čega su navijači Bosne i Hercegovine bili tretirani kao sigurnosna prijetnja.

– Čime smo zaslužili zastrašivanje dugim cijevima? Čime smo zaslužili zabranu kretanja? Čime smo zaslužili da nam policija pokvari slavlje i veselje, i to policija koju svojim radom i ja finansiram? – navodi u pismu.

Dodaje kako se pita da li policija na taj način štiti pojedince kojima smeta radost zbog pobjeda Bosne i Hercegovine, dok istovremeno, kako tvrdi, ne reaguje na uvrede i prijetnje koje se na društvenim mrežama upućuju Bošnjacima.

– Ostaje pitanje koje nas sve boli: Zašto je problem mirno proslaviti uspjeh reprezentacije svoje države? Zašto se ljudi koji nisu nikoga vrijeđali, provocirali niti ugrožavali osjećaju kao da rade nešto pogrešno? – napisao je.

Na kraju je u svoje ime i u ime ostalih navijača zatražio izvinjenje zbog, kako navodi, neugodnosti koje su doživjeli od policije, te pozvao političke predstavnike da utvrde odgovornost za postupanje prema građanima Zvornika koji navijaju za reprezentaciju Bosne i Hercegovine.

Istakao je i da su se, za razliku od Zvornika, kolone vozila nakon pobjede Bosne i Hercegovine bez problema kretale kroz Bratunac i Srebrenicu, gdje su, prema njegovim riječima, slavlje pozitivno dočekali građani bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost.

1 Votes: 1 Upvotes, 0 Downvotes (1 Points)

Advertisement - Oglas

Pratite nas
  • Facebook38.5K
  • X Network32.1K
  • Youtube14k
  • Instagram18.9K

Stay Informed With the Latest & Most Important News

I consent to receive newsletter via email. For further information, please review our Privacy Policy

Utovar

Potpisivanje-u 3 sekundi...

Potpisivanje-gore 3 sekundi...