
U Podgorici bi bivša generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda Mirjana Pajković, uprkos aferi koja je izazvala veliku pažnju javnosti, mogla ostati u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava.
Prema navodima crnogorskih medija, dogovor je postignut na sastanku održanom 9. aprila u kabinetu ministra Fatmira Đeke, a inicijativu za razgovor pokrenula je sama Pajković, nakon što joj je prestao mandat.
Iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava potvrđeno je da je sastanak održan, te da je tema bila rješavanje njenog statusa nakon isteka mandata.
„Nakon prestanka mandata bivšoj generalnoj direktorici Mirjani Pajković, 9. aprila 2026. godine obavljen je razgovor u prostorijama Ministarstva u vezi sa rješavanjem njenog statusa, u skladu sa članom 60 Zakona o državnim službenicima i namještenicima“, navodi se u odgovoru iz kabineta ministra, koji potpisuje savjetnik Emin Ljuljanović.
Iako su nezvanične informacije ukazivale da razgovor nije bio prijatan, iz Ministarstva tvrde da nije bilo nikakvih pritisaka niti ucjena.

Posebno je značajno što se Ministarstvo pozvalo na član 60 Zakona o državnim službenicima i namještenicima, koji reguliše status funkcionera nakon isteka mandata.
Prema toj odredbi, bivši funkcioner može, uz saglasnost, biti raspoređen na drugo radno mjesto u istom organu, ukoliko ono odgovara njegovim kvalifikacijama. Ukoliko takvo mjesto ne postoji, moguće je raspoređivanje na drugo odgovarajuće radno mjesto ili ostvarivanje naknade do dva mjeseca.

Ministarstvo nije odgovorilo na niz dodatnih pitanja medija, uključujući:
Da li postoji konkretno radno mjesto za Pajković, da li će ostati u istom ministarstvu ili biti premještena u drugi državni organ, da li je tačno da joj je obećano radno mjesto uz uslov da ne dolazi na posao.
Ovaj izostanak odgovora dodatno je otvorio pitanja da li se radi o redovnoj primjeni zakona ili političkom dogovoru nakon afere.

Istovremeno, Ministarstvo je predložilo Vladi da Lidija Ljumović bude imenovana za državnu sekretarku u tom resoru.
Ljumović je ranije obavljala funkciju vršiteljice dužnosti generalne direktorice Direktorata za transparentnost u Ministarstvu javne uprave, a njeno imenovanje dolazi nakon što je razriješena te pozicije.
Ni u ovom slučaju Ministarstvo nije dalo dodatna pojašnjenja o kriterijima za izbor.






