Foto: Fena / RTV Pink

Konaković traži zabranu koncerta Jelene Karleuše u Sarajevu: „Ne smijemo normalizovati takve poruke“

adminEstradaYesterday246 Views

Podijelite sa prijateljima:

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković oglasio se povodom najavljenog koncerta Jelene Karleuše u Sarajevu, koji bi prema najavama trebao biti održan u augustu 2026. godine.

Konaković je putem društvenih mreža poručio da će od Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo zatražiti zabranu održavanja koncerta, navodeći da se protivi dolasku pjevačice zbog njenih ranijih javnih istupa.

„Mi bi trebali da zaboravimo kako je negirala genocid u Srebrenici i vrijeđala one koji o počinjenom genocidu govore istinu i da je raširenih ruku dočekamo“, napisao je Konaković.

Ministar je istakao da će od MUP-a Kantona Sarajevo zatražiti da, u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju, razmotri zabranu koncerta.

„Zatražiću od MUP-a Kantona Sarajevo da ovaj koncert u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju zabrani jer je riječ o osobi čiji nastupi izazivaju nacionalnu i vjersku mržnju“, naveo je Konaković.

U svojoj objavi osvrnuo se i na kritike koje bi mogle uslijediti zbog njegovog uključivanja u ovu temu, naglašavajući da smatra važnim reagovati na, kako navodi, pokušaje normalizacije određenih stavova i ponašanja.

„I ne govorite kako ovo nije posao ministra vanjskih poslova, ne pišite kako ne treba da se spuštam na taj nivo. Ja reagujem na pojavu kojom se negatorima genocida prašta i dozvoljava da nas dalje ponižavaju“, poručio je.

Dodao je da njegov stav nije usmjeren samo prema jednom slučaju, već da želi poslati poruku svima koji, prema njegovom mišljenju, imaju sličan odnos prema ratnim zločinima i stradanjima u Bosni i Hercegovini.

„Reagujem na pokušaj da se normalizuje takvo ponašanje. Reagujem da svi oni koji rade istu stvar shvate da sa nama tako ne mogu. Reagujem jer ne želim da neko ponižava i vrijeđa moj narod i naše stradanje“, istakao je Konaković.

Na kraju je naglasio da, pored brojnih drugih obaveza koje institucije imaju, smatra važnim očuvati dostojanstvo i poštovanje prema žrtvama.

„Imamo mi naravno i drugog važnog posla, al’ važan je posao sačuvati ponos, ispraviti kičmu, ne dozvoljavati da nas ponižavaju i ne dozvoliti domaćim izdajnicima da takvo ponašanje normalizuju“, zaključio je ministar vanjskih poslova BiH.

Za sada se organizatori koncerta, kao ni MUP Kantona Sarajevo, nisu oglašavali povodom Konakovićevog zahtjeva.

Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...